Ankara’nın Gezilecek Görülecek Yerleri

Eylül 15, 2016

“Ankara’nın denizi yoktur” cümleleri ile başlar Ankara ile bağları olmayan her insan. Ankaralı olan bilir Ankara’nın sadakatini, şevkatini, koruyuculuğunu ve daha pek çok özelliğini. İnsan gibidir Ankara. Seni anlar, seninle birlikte üzülür, hırçınlaşır, inatlaşır. Ankaralı olup da Ankaralı doğanlar bilir Ankara’nın büyüsünü….

Ankara'nın gece fotoğrafı

Ankara görseli

Evet Ankara’nın denizi yoktur ama birbirinden güzel gezilecek yerleri vardır. Memur kenti denilen çoğu insana sıkıcı gelen Ankara birçok insan için eğlenceli vakitler geçilecek mekanlara sahip. Bu mekanlara gelin he beraber bakalım.

Anıtkabir: Ülkemizin önemli yerlerinden biri olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istiratgahı olan yer Ankara da bulunur. Ankara’ya her gelenin gezdiği en önemli yerlerdendir. Anıtkabir’e girişte güvenlikten geçilir. Giriş yaparken kayıt yaptırıyorsunuz. İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Müdafaa-i Hukuk, Zafer, barış, 23 Nisan Kuleleri ile Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole bölümleri yer alır.

Ankara Kalesi: M.Ö. 2. Yüzyıla kadar olan tarih kokan bir kalemiz. Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar zamanında birçok kez tadilattan geçmiştir. Ankara kalesi günümüzde ise yılın belirli dönemlerinde özel festivaller gerçekleşiyor.

Anadolu Medeniyetler Müzesi: Ülkemizde en önemli müzelerden biridir. Anadolu’nun önemli arkeolojik eserleri sergileniyor bu müzede.

Kızılay Meydanı: Ankara’nın ana damarı gibi dediğimiz bir meydan. Çevresinde gezilecek görülecek çok yer yoktur. Aksine birçok kafe, restoran ve mağaza yer alır bu meydanda. İnsanlar buluşma noktası olarak da kullanır bu meydanı.

Çengelhan R. M. Koç Müzesi: Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan ilk sanayi müzesidir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen müze sanayide kullanılan aletler, ilk televizyon, ilk daktilo gibi nesneleri sergiliyor.

Etnografya Müzesi: Ankara’nın bir diğer önemli müzesi. Selçuklu devrinden günümüze kalan bu müzede Anadolu’nun çeşitli bölgelerine ait giysiler, ayakkabılar, halılar, ok, yay, çakmaklı tabancalar, Türk çini ve porselenlerden bulunmaktadır.

Kocatepe Cami: Ankara’nın en önemli dini yapılarında biri. 1967 yılında inşaatına başlanan cami 1987 de inşaatı tamamlanmış ve açılış Turgut Özal tarafından yapılmıştır.

Kurutuluş Savaşı Müzesi: Ulus Meydanı’nda yer alan bu yapı ilk meclis binası olarak kullanıldı. 23 Nisan 1981 de Kurtuluş savaşı Müzesi olarak hizmete açıldı.

Cumhuriyet Müzesi: Ulus semtinde yer alan II. TBMM binası olarak şehrin diğer önemli bir yapısı. 1924-1960 yılları arasında II. TBMM olarak hizmet görmüş. 30 Ekim 1981 yılında günümüze Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet veriyor.

Hamamönü: 19. Yüzyıl sivil mimarlık binaların restore edilerek oluşturulan Hamamönü, Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alıyor. İçerisnde Mehmet Akif Ersoy parkı ve müze evi bulunmaktadır. Ramazan ayında ise hamamönü çeşitli etkinlikleri ile iftar sonraları ayrı bir eğlence katıyor.

Hacı Bayram Cami: Ulus’ta yer alan şehrin önemli camilerinden biridir. İçerisinde Hacı Bayram türbesi de yer alır.

Tunalı Hilmi Caddesi: Çankaya ilçesinin Kavaklıdere semtinde bulunan Ankara’nın en önemli caddelerinden biridir. Ünlü markalara ait mağazalar ile çeşitli kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Caddenin bir diğer simgesi olan park Kuğulu Park’tır.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir