Böbrek Taşı Nedir Tedavisi Nasıl Olur?

Ocak 17, 2018

Sık idrara çıkıyor ve idrarda yanma hissi duyuyorsanız böbrek taşınız olabilir. Böbrek taşı nedir, tedavisi nasıl olur?

 

Böbrek Taşı Nedir?

Böbrek taşı denilen hastalık böbreklerde toplanan kalsiyum ve benzeri küçük mineral parçalarının üreterden mesaneye geçemeyecek kadar büyük olanları tarafından oluşturulur. Bu hastalığın belirtileri şiddetli bölgesel ağrı ve yoğun terdir.

bobrektasi
Böbrek taşı oluşumunda beslenme genetik gibi faktörler rol oynar az su içen kişilerde taş oluşumu çok kolaylaşır Çünkü idrar çok yoğun konsantre haline gelir Çünkü bol su içimi idrar kristal halindeyken o kristallerin yıkanıp atılmasını sağlar.

Böbrek Taşının Belirtileri Nelerdir?

Böbrek taşı hastalığının en sık rastlanan belirtisi Karın bölgesinde ani bir şekilde ortaya çıkan insanı takatten düşüren ve ani oluşan ağrıdır. Böbrek taşının ilk belirtisi Çok şiddetli bir ağrıdır ağrı taş idrar yolunu tahriş edince ya da çoğunlukla tıklayınca ortaya çıkar ve aniden başlar. Rahatsızlığı olan hastalar taşın olduğu tarafta sırtta veya karnın alt kısmında kramp tarzında gelen ağrılar hissederler. Bu ağrıya bulantı ve kusma da eşlik eder. Ağrı kasık bölgesine doğru yayılır Eğer taş düşmeyecek kadar büyükse idrar yolunun herhangi bir yerinde takılır takıldığı yere göre farklı yakınmalara sebep olur mesane bölgesinde çok yaklaşmış taşlarda hastalar sık sık idrara çıkar, idrarda yanma hissi duyarlar. Idrar yaparken çok fazla ağrı ve yanma hissederler.

Böbrek Taşı Tedavisi

Böbrek taşlarının birçoğu kendiliğinden düşer küçük boyuttaki taşların çoğunluğa kendiliğinden düşer bilmeleri için gerekli süre verilmelidir.
Böbrek taşlarını tedavisi ile ilgili taşın yerleşimi ve boyutuna göre değişmektedir taşınızı tam olarak görüntüleyebilmek için doktorunuzun ilk etapta sizden IVC adı verilen bir film isteyecektir. Eğer taş kendiliğinden düşmeyecek şekilde ise pek çok tedavi mevcuttur. Son birkaç yıla kadar böbrek taşları için en iyi tedavi açık ameliyat olarak kabul edilmekteydi Günümüzde ise teknolojinin gelişmesiyle taş cerrahi siniz daha nadir hale sokmuştur. Tedavi yöntemlerinden bazıları ESWL Taş Kırma Makinesi, Üretereskopi Perkütan Taş Kırma, Böbrek Ameliyatı gibi tedavilerdir. Ciddi ağrı yaşadığınızda doktora gitmeyi ihmal etmeyiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir