Corona Günlerinde Okumak İçin Kitap Tavsiyeleri ve İncelemeleri – 1

Mart 23, 2020

Tüfek Mikrop ve Çelik Kitap İncelemesi

Zor günlerden geçtiğimiz şu sıralarda evde kalmak yapabileceğimiz en önemli şey sanırım. Evde kalırken neler okuyabiliriz diye bir aramaya çıktıysanız doğru yerde olabilirsiniz.
Tüfek Mikrop ve Çelik (Guns, Germs, and Steel) – Jared Diamond
Bu kitabı geçtiğimiz sonbaharda almıştım ancak geçen ay (Şubat 2020) okuma fırsatım oldu. Son dönemde insanlık tarihine olan ilgimden ötürü, ilgili kitapları araştırırken çıkmıştı karşıma zaten insanlık tarihi için başucu kitaplarından birisi denilebilir.

Guns, Germs, and Steel - Jared Diamond

Guns, Germs, and Steel – Jared Diamond

Jared Diamond, kitabına yıllar önce lisede aklıma takılan bir soruya cevap arayarak başlıyor, keşke o yıllarda böyle bir sorunun birisi tarafından sorulduğunu ve makul cevaplarının buldunduğunu birisi bana söyleseydi, herhalde öyle bir mucize olsa kitabı bir gecede okurdum. Soru özet olarak; insanlar neden belirli bölgelerde medeniyetleri kurabildi ve dünyanın bugün ki halini inşa edebildi de neden bazı bölgelerde çok geride kaldı,  farklı olan neydi? Bu soruyu yıllarca arkadaşlarıma ve hocalarıma sorup yetersiz (tatmin etmeyen) cevaplar almış birisi olarak bu kitap ile kendi içimde cevaplayabildim diyebilirim. Biraz geç kalmış birisi olarak eğer sizde insanlık tarihine ilgili ya da benzer sorularla meşgul birisi iseniz mutlaka bu kitaba bir göz atmalısınız.

Corona virüsü ile savaştığımız bu günlerde bu kitap aslında tarihteki mikropların insanlarını nasıl etkilediğini de çok kapsamlı ve sürükleyici bir şekilde anlatıyor. Kitabı okumam bugünlere denk geldiği için bendeki tesiri açıkçası çok fazla oldu.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir