Dikkat Eksikliği ve Belirtileri Nelerdir?

Kasım 23, 2017

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği genellikle çocuklarda görülen bir rahatsızlık olarak düşünülse de yetişkinler de de görüldüğü kanıtlanmıştır. Hiperaktivite bozukluğu ile birlikte görülmüştür. Dikkat eksikliği yaygın bir sorundur erken tanı ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Eğer tedavi edilmezse belirtileri günlük hayatta tüm hayatı olumsuz etkileyebilir.

dikkat-eksikligi

Hastalığın belirtileri çocukluk dönemine dayanmaktadır. Bu konuda çocuğun çevresindeki aile, öğretmen vb. yetişkinlerin dikkat eksikliği ile ilgili yeterli bilgiye sahip olması gerekmektedir. Dikkat eksikliğinin genellikle belirtileri; konsantrasyon eksikliği, hiperaktivite olarak kategorize edilebilir. Konsantrasyon eksikliği ile yapılan işe özen göstermeme, vb hallerde kendini gösterebilir. Dikkat eksikliği olan birey, kolay hatalar yapar, yapılan işleri dikkatsiz ve dağınık şekilde yapmaya çalışır. Uzun süreli dikkat gerektiren işlerde başarılı değillerdir. Sık sık oyun veya iş değiştirme özelliklerine sahiptir. Ya da birey yapılması gereken işleri sürekli ağırdan alıp geciktirme ve erteleme yapabilirler. Diksiyon olarak konuşma sırasında karşısındakini dinlemekte zorlanma ve günlük aktiviteleri yerine getirememe sorunları da ortaya çıkmaktadır.

Dikkat eksikliğine bağlı hiperaktivite belirtilerinin de 7 yaşına gelmeden ortaya çıktığı görülmektedir. Hiperaktivite belirtileri; sürekli hareketli ve kıpır kıpır olma, ayakta amaçsız bir şekilde dolaşma, sürekli sesli hareketler sergileme, amaçsız hareketler yapma veya çok konuşma olarak sıralanabilir. Hastalık belirtileri yaşa ve gelişim özelliklerine göre farklılık da göstermektedir. Ergenlik döneminde huzursuzluğa yol açtığı da bilinmektedir.

Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Dikkat eksikliği tedavisi, yaşa, derecesine veya hiperaktivite ile birlikte görülüp görülmediğine bağlı olarak aşağıdaki tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

İlaç Tedavisi, İlaçlar hastalığın belirtisine göre değişebilmektedir. Bunlar kısa dönem, orta ve uzun dönemli olmak üzere kullanılmaktadır. Tedaviye karar verilmesi için doktorun gözetiminde olunması gerekmektedir. İlaçlar genellikle ciddi bir yan etkiye yol açmamaktadır. Bazı çocuklarda ise kilo ve iştah kaybı, baş ağrısı sinirlilik belirtileri verebilir. Yetişkinlerde ise çocuklarda kullanılan ilaçlar kullanılabilir. Ya da doktor tarafından sakinleştirici ilaçlar da kullanılmaktadır. Genellikle yetişkinlere psikoterapi önerilmektedir. Aynı zamanda düzenli egzersiz de yapılması uygun görülmektedir. Egzersizler ile takıntılı davranışlar azaltılabilir. Ayrıca hafıza da güçlendirilebilir.

Sonuç olarak dikkat eksikliği çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir, çocuklarda hiperaktivite ile birlikte görüldüğü kanıtlanmıştır. Çocukluk döneminde sosyal hayatı, ve okul başarısını da etkileyebilmektedir.

 

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir