Dropbox Nedir, Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Şubat 11, 2018

Şu sıralar adından sıkça söz ettiren ve gelişmeye açık program  olan Dropbox nedir, ne işe yarar? İnternet hızının gelişmesi ve mobil teknolojisindeki artışla birlikte bulut tabanlı dosya paylaşım platformu oldukça popüler oldu. Popülerliğinde gün geçtikçe artış gösteren bu paylaşım platformu nedir, ne işe yarar, avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Herkesin sahip olduğu ve sürekli bağlı kaldığımız internet ile üzerinde çalıştığımız dosyayı, çekindiğimiz resim ve videoları, internette saklayıp dilediğimiz her hangi platformdan ulaşmamız mümkün hale geldi. Bulut depolama için kullanacağımız google drive, onedrive gibi pek çok hizmet bulunmaktadır. Türevlerine benzer özelliklere sahip olan dropbox ile neler yapabileceğimizi ve nasıl yapacağımızdan bahsedeceğiz.

dropbox

Dropbox Nedir?

Dosya depolama hizmetini sunarak karşımıza çıkan bu kavram internette dosyalarınızı depolayıp farklı cihazlarından da bu dosyalarınıza erişmenize imkan sağlıyor. Masaüstü, android, iOS, Blacberry, Windows Phone ve diğer platformlar için uygulamaları bulunan Dropbox’a yerleştirdiğiniz dosyalara internete bağlı cihazlarınızdan ulaşabilmeniz mümkün. Ücretsiz olarak sunulan bu hizmet depolama alanını genişletmeniz dahilinde ücretli üyelik seçenekleri de sunuyor.

 Ne İşe Yarar?

Dosyalarınıza istediğiniz yerden ulaşılabilir hale getirerek hayatımızı kolaylaştırmayı sağlıyor. Bu kolaylık nasıl oluyor derseniz örneğin; üzerinizde çalıştığınız projenizi bilgisayarınızda bıraktığınızda ona telefonunuzdan ulaşabiliyorsunuz. Tabi bunun içinde projeniz dropbox klasörünüzün içerisinde olması gerekiyor.

Bu hizmet sayesinde;

web üzerinden metin dosyası düzenleme

dosyalarınızı web bağlantıları yoluyla başkalarıyla paylaşmak

takım çalışması yapmak

dosyalar üzerinde arkadaşlarınız ile tartışma

fotoğrafları yedekleme gibi işlemler gerçekleştirilir.

Nasıl Kullanılır?

Bu hizmeti öğrenmek için büyük bir çaba sarf etmenize gerek yok.  Hizmetin kullanımı oldukça kolay ve anlaşılır.  Fakat nereden başlayayım diyorsanız şimdi söyleyeceğimiz yönergeyi takip edin.

  1. Bilgisayarınızda dropbox web sitesini ziyaret edin ve mobil uygulamayı indirin.
  2. Web sitesini ve mobil uygulamayı kullanarak yeni bir hesap oluşturun.
  3. Oturumu açtıktan sonraki adımda dropbox’ı yüklemeye başlayın.

Bizden size tavsiye hizmetin tüm imkanlarında faydalanmak istiyorsanız. Hem masaüstü istemcisini hem de mobil uygulamasını yüklemenizi öneririz. Dropbox klasörüne yerleştirdiği dosyaları otomatik olarak buluta gönderiyor. Dropbox klasöründe yüklenen videolar butla yüklüyor. Dosyada herhangi oluşan değişiklikte bulutta ki dosyayı da etkiliyor.

Bu hizmeti kullanmak için tıklayınız. 

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir