Minecraft Education Edition Platformu

Ekim 7, 2017

Minecraft oyunu büyük küçük herkesin zevkle oynadığı bir oyun haline geldi. Kodları bir haftada yazılıp piyasaya sürülen oyunun bu kadar çok oyuncusu olacağı tahmin bile edilemiyordu. Günümüz oyunlarından çok farklı olan minecraft aynı zamanda içerisinde farkında olmadan öğrenmeleri de barındırıyor. Elimizdeki malzemeyi nasıl ve ne kadar süre ile kullanacağımızı, bazı malzemeleri elde etmek için neleri karıştıracağımızı, doğadan hangi malzemeleri toplayacağımızı bunların hepsini bu oyun bize öğretiyor. Minecraft kitlesi ve oyunun içeriği dikkate alındığında eğitimcilerin dikkatini çeken bir oyun oldu. Herkesten önce davranan Microsoft, Minecraft  oynamayı seven çocukların oyunu oynarken bir şeylerin öğrenmesini sağlamak ve farkındalık oluşturmak için Minecraft Education Edition’ı yayınladı.

minecrafteducaiton

Dünyaca tanınan bu oyun kısa sürece büyük bir başarı gösterdikten sonra Microsoft tarafından satın alındı.  Microsoft tarafından yapılan çalışmalarla günden güne kendini geliştirerek oyuncu sayısını da artırdı ve artırmaya da devam ediyor. Microsoft çocukların oyunu oynarken de bir şeyler öğrenmesini istiyorlar.

Minecraft Education  Edition  Neyi Amaçlıyor?

Minecraft education Minecraft kendi dünyanızı yaptığımız bir oyun. Oyun sayesinde çocukların  Keops Piramidi, Yunan tapınakları gibi tarihi mekanlarını gezebileceğini söyleyen Microsoft’un  asıl amacı bu mekanları gezen çocukların bir şeyler de öğrenmesini istemiştir. Gezdiği yerlerin tarihi bilgilerini okuyabilirler.  Oyun gibi bakılsa da oyunu oynadıkça üzerinde düşünmek gereken üç boyutlu materyal  tasarlayıp yerinde görebilme yaparak yaşarak da öğrenme dediğimiz bu durum çocukların yaratıcılığını geliştirir.

Minecraft’ın yanı sıra özel bir web sitesi de tasarladı. Bu siteye kayıt olan öğretmenlerimiz Microsoft ile fikir alışverişinde bulunacağını ifade etti. Microsoft yetkilileri ile iletişime geçen öğretmenler çocuklara göstermek istedikleri içeriklerin Microsoft yetkilileri tarafından üretilmesini isteyebilecekler.  Öğretmenler web sitelerine kendi dünyalarını yükleyebilecek ve öğrencilere sunabilecekler. Öğretmenlerin oyunda bazı özellikleri kapatma yetkisi mevcut ve oyunun haritasında iyileştirmelerin olduğu da söyleniyor. Bu oyunu oynarken öğrencilerin keşfettikleri dünya ve yapabilecekleri ile hayal güçleri de gelişecektir.

Microsoft minecraft için yaptığı açıklamasında Minecraft educational Edition platformunun okul, öğrenci ve öğretmenlerin geniş katkılarını beklediğinin altını çiziyor.  Oyun aynı hesap üzerinden  evde de oynanabileceğini  de belirttiler.

 

 

 

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir