Mobbing Nedir,Mobbingle Nasıl Başedilir?

Şubat 2, 2018

Çalışanların kabusu olan son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz mobbing iş yerlerinde duygusal taciz, psikolojik şiddet, dışlanma, rahatsız etme, çalışma motivasyonunu düşürme gibi pek çok davranışı barındırıyor.
Hukukun yaptığı yeni düzenlemelerle bu tür uygulamaların tespiti ve şikayeti daha kolay olacaktır. Hakkında koksal düzenleme yapılan mobbing nedir ve nasıl baş edilir?

mobbingg

Mobbing Nedir?

Literatürde işyerinde psikolojik taciz olarak geçen mobbing kelimesi yaş, cinsiyet gözetmeksizin kişiye iş Yaşamından uzaklaştırmak ve performansından düşürmek için kasıtlı olarak yapılır.

Işyerlerinde ve buna benzer topluluklarda belli bir kişi Hedef alınıp çalışmalarını engelleyip o kişiyi huzursuz ederek dışlama ve gözden düşürme olarak bilinen bu kelime kişinin ruhsal ve fiziksel psikolojisini olumsuz yönde etkilemekte aynı zamanda performansında düşünmektedir.
Yapılan araştırma incelendiğinde özellikle ve özellikle eğitim sağlık sektöründe sıklıkla yaşandığı göstermektedir.

Nasıl İspatlanır?

Her şeyden önce iletişim kurarak bunun üstesinden gelebiliriz baskı uygulayan kişiye Bu durumun sonlandırması gerektiğini doğum bir çeşit taciz olduğunu belirtmeli bu tür davranışları durdurması gerektiğini açıkça söylemeliyiz.

Çalıştığınız kurum da gerekli yetkilere bu durumu bildirmeliyiz yaşadığımız bu duruma bağlı olduğunuz bir Sendikanın bir şeridin projesini veya sendika yönetimine haber vermelisiniz.
yaşamış olduğunuz bu durum için size yardımcı olması amacıyla psikolojik bir yardım alınır.

Psikolojik Tacize Kimler Maruz Kalır?

Bu kişiler genellikle zeki ve çok iyi kararlar sahip, yeni fikirler üretebilen farklı bakış açısına sahip kişilerdir. Kolay algılayabilen yorumlayabilen kişilerdir. Kendini eğitim konusunda çok iyi yetiştirmiş kişilerdir.
Bu sendromu yaşayan kişiler genellikle toplumdan uzaklaşır, soyutlar kendini. Bazıları ise durumu takmamaya çalışır. Bazıları ise pasif beklemek yerine bu duruma çözüm aramaya başlarlar.

Psikolojik tacize maruz kalanların yapması gerekenler

Hukuksal olarak iş sözleşmesini haklı bir nedene dayanarak feshedebilme hakkı vardır. Belli şartlarda ayrımcılık tazminatı isteme hakkına sahiptir psikolojik tacize maruz kalan kişi hukuksal olarak yöneticisini dava edebilir ve manevi tazminat talebinde bulunabilir. Mobbing yapan kișiye taciz edici söz ve davranışları durdurmasını söyleyiniz ve şikayetiniz hakkında grup içinde Ne yapabileceğinizi araştırınız.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir