Skolyoz (Omurga Eğriliği) ve Tedavisi

Kasım 13, 2017

Omurga Eğriliği(Skolyoz) Nedir?

İnsan omurgası yandan bakılınca tam düz değildir. Boyun, bel bölgesinde çukurluk ve sırt bölgesinde kamburluk görülebilir. Omurganın arkadan bakıldığında tam düz olması gerekmektedir. Omurganın, sağ ya da sol tarafa eğilmesine skolyoz denir. Omurga yapısında bulunan biçim bozukluğu olarak da tanımlanabilir.

skolyozz

Çeşitli hastalıklar skolyoza neden olabilmektedir. Skolyoz kişilerde faklı şekillerde gözlenebilir. Bu nedenle her kişiye özgü tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Omurga eğriliği toplumda yaklaşık yüzde 2 veya 4 oranında görülebilir. Cinsiyete göre de faklılıklar olabilmektedir. Örneğin kız çocuklarında erkeklere göre daha fazla görülebilir.

Omurga Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

  • Omurga eğriliğinde kürek kemiğinin biri diğer kemiğe göre daha yüksekte olur.
  • Kalçanın birisi diğer kalçadan daha yüksekte kalır.
  • Kişiye arkadan bakınca omurga öne doğru eğilmiş görülür.

 

Omurga Eğriliği’ nin Türleri Nelerdir?

İdiopatik skolyoz (Nedeni bilinmeyen omurha eğriliği ): Sebebi tam olarak bilinmeyen omurga eğriliği türüdür. Omurga da eğilme ‘S’ veya ‘C’ şeklinde yana doğru eğilme olabilir. Bu durum sırtta çıkıntılar oluşmasına neden olur. En sık görülen türlerden biridir.

Nöromusküler skolyoz: Bu türün nedenler kas veya sinir hastalıklarıdır. İdiopatik omurga eğriliğine  göre solunum sıkıntılarına ve duyu sorunlarına daha çok rastlanır. Epileptik nöbetler gibi nedenlerden dolayı tedavi de skolyoz korsesi kullanılmayabilir. Füzyon tedavisi uygulanır. İkinci en sık görülen skolyoz türüdür.

Konjenital omurga eğriliği: Anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında ortaya çıkan türdür. Hızlı ilerleme görülmemesi için erken müdahale şarttır.

Omurga Eğriliği Tedavisi Nasıldır?

Omurga Eğriliğinin tedavi süreci kişiye göre değişkenlik gösterir. Hastalık genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde ilerleme kaydederek omurganın eğriliğinde daha fazla artış gösterir.  Bu nedenle skolyoz tedavisi kişiye uygun şekilde değişecek bir halde titiz bir şekilde alanında uzman kişilerce yürütülmelidir.

Omurga Eğriliği için özel fizik tedavi etkinlikleri zamanında yapıldığında daha faydalı olacaktır. Tedavi için ikinci seçenek olarak korse tedavisidir. Korse kullananların ameliyat tedavisi görme ihtimalinde düşüş gözlenecektir. Korsenin gün boyunca takılı olması etkisini daha fazla gösterecektir. Diğer bir tedavi yöntemi ise cerrahi tedavidir. Ameliyat ile omurgada yer alan bozuklukların en aza indirilmesi hedeflenmektedir. Cerrahi tedavideki en büyük kaygı hastanın felç olma riskidir. Ancak ülkemize yeni gelem nöromonitorizasyon tekniği ile bu durumun etkisi en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir