Teog Yerine Gelecek Olan Yeni Model

Aralık 17, 2017

Teog Sınav Sistemi Yerine Liseye Geçiş Sınavı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Teog yerine gelecek olan sistemle ilgili tartışma “Öğrenciler adresine en yakın okula gidecek” sorusuna canlı yayında açıklık getirdi. Yeni sistemin açıklanması ile birlikte öğrencilerde ve velilerde endişe oluşturan tüm sorulara olmasa da kısmen cevap buldu. TEOG yerine gelecek olan sistem nasıl, öğrenciler bu durumdan nasıl etkilenecek?

teoog

Öğrencilerin sınav yarışının okul dışı kaynaklara da yönlendirdiği şeklinde oluşan algı nedeniyle oluşturulmaya çalışılan yeni sınavın adını Bakan İsmet Yılmaz “Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi” olarak isimlendirdiği sınavın kısa adı “Liseye Geçiş Sistemi” olarak ifade edildi.

Bakanlar Kurulu’na sunulmaya hazırlanan yeni model de ortaokulda öğretmenlerin her ders için yaptığı yazılı sınavlardan biri merkez tarafında yapılmak suretiyle ayrı hazırlanacak. Yani sorular bakanlıkça hazırlanacak ve okullara uygulanmak için gönderilecek. Sınava öğrenciler kendi okullarında girecekler fakat sınıfları farklı olacak şekilde ayarlanacak. Sınavı yapacak öğretmenler öğrencinin dersine girmeyen öğretmenlerden oluşacak. 5, 5 ve 7 sınıfta merkezi sınavla yapılan notlar oranları belli bir şekilde öğrencinin lise puanını etkileyecektir. Yazılı sınav yerine geçecek olan merkezi sınavlardan biri öğretmenler tarafından değerlendirilecek.  Okullarda verilen şişirilme notlar, okul başarı standardını yüksek göstermek için oluşan sorunların önüne geçmek için Meb bir takım önlemler alacaktır.

Cevap kağıtları öğrenci ismi kapalı tutacak bir şekilde değerlendirilecek. Öğretmen kimi değerlendirdiğini  bilmeyecek. Açık uçlu olan sorularda öğretmenin sistematik hataya düşmemesi yani kendi yorumunu katarak yanlı davranıp değerlendirmenin önüne geçmek için soruların tek cevabı olacak. Yani hangi sorunun cevabının ne olacağı ve notlandırma sisteminin nasıl olacağı önceden belli olacak.  Meb in her ilde kurduğu ölçme değerlendirme merkezleri de kontroller yapacak. Bu merkezlerde öğretmenlerin olduğu cevap anahtarı incelenecektir. Yapılan bu kontroller güvenliği sağlamak amaçlı şaibelerin önüne geçilmeye çalışılacak. Yeni model  8. Sınıfa gelene kadar her yıl bu şekilde uygulanmaya devam edecek. 8. Sınıfta ise açık uçlu sorulardan oluşan ortak bir sınav yapılacak. Bu sınavdan alınan puanlarda önceki sınıfların notların yıl sonu ortalamasına eklenerek nota yansıtılacak. 5. Sınıfta ortalamanın yüzde 10’u, 6. Sınıfta ortalamanın yüzde 30’u, 7. Sınıfta ortalamanın ise yüzde 30’u  yerleştirmeye esas alınacak ve puana ilave edilecektir. Böylece elde edilen puanla öğrencinin gireceği lise belli olacaktır.

Sistem Nasıl Olacak

Sınava girmek istemeyen bir öğrenci kendisine en yakın okula yerleştirilecek.  Sınava giren öğrenci için de girmeyen öğrenci içinde başvuru esnasında bir ekran gelecek ve ekrandan 5 tercih hakkı sunulacaktır. Öğrencinin tercihi esas alınacaktır. Eğitim uzmanlarına göre 100 bine yakın öğrenci sınavla öğrenci alan liselere yerleşebilecek. Sınavı kazanmayan 1.1 milyon öğrenci ise adresine en yakın yeni model yerleştirme sistemine göre yerleşecek. Bu sistemin yeni bir özelliği ise sınava girmek istemeyen öğrenci girmesi için zorlanmayacak sistemin getirdiği yeniliğin amacı da sınava sınavız geçişi sağlamak. Tercih tamamıyla öğrenci ve velinin rızasına bırakılmış olacak.

Sınav sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak. Sınavda 60 soru yer alacak ve sınav süresi 90 dakika olacak. Sınav Haziran ayının ilk hastasının haftasonu yapılacak cumartesi mi Pazar mı olacak konusunda ise henüz bir netlik yok. Yerleşecek öğrencinin duyurusu sınava giren ile girmeyen öğrencinin aynı anda yapılacaktır. Yabancı okullar isterlerse kendi sınavlarını yapabilecektir. Sanat spor faaliyetlerine katılın yeni sistemde buna da öneminin verildiğini gösteriyor. Öğrenciler bu etkinlikler içinde değerlendirmeye alınacak.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir