Ülser Hastalığı ve Belirtileri Nelerdir?

Kasım 17, 2017

Ülser Nedir?

Mide veya onikiparmak bağırsağının, midede bulunan asit ya da pepsin türündeki sindirim sıvılarının mideyi tahrip etmesi sonucunda oluşan doku kaybına ülser denilir. Eğer doku kaybı daha derin bir etki yaratırsa mide de yaralar oluşur ve bu yaralara da enflamasyon denilir. Türkiye’ de genellikle mide ülserinden çok onikiparmak ülseri görülmektedir. Hastalığın erkeklerde kadınlara göre 4 kat daha fazla görüldüğü tespit edilmektedir. Erkeklerde 30-50 yaş arasında görülen hastalık, kadınlarda 60 yaşın üzerinde görülmektedir.

ulserr

Ülser Hastalığının Belirtileri ve Nedeni Nedir?

Hastalarda sıklıkla görülen rahatsızlık karın bölgesinin üst bölümünde yanma şeklinde bir ağrının hissedilmesidir. Bu ağrının genellikle öğün aralarında belirdiği tespit edilmiştir. Ağrılar arttığında hastaların bazılarında bulantı, kusma hissi, kilo kaybı veya iştahsızlık da meydana gelebilmektedir.

Ülser hastalığının oluşmasına sebep olan bakterinin ismi helicobacter pylori‘dir. Bu mikrobun bulunduğu her birey ülser hastasıdır diyemeyiz. Genetik yatkınlık da bunun yanında hastalık riskini artırmaktadır. Bazı türden ilaçların da etkisinin olduğu bilinmektedir. Aşırı stresli olma, kalıtımsal durumlar, alkol ve sigara kullanımı, kahve, çevre kirliliği de ülsere sebep olmaktadır. Ülserin sebep olduğu rahatsızlıkları sıralayacak olursak

  • Kanama: Genellikle üst sindirim sisteminde oluşmaktadır. Kusmalar genellikle siyah şekilde olmaktadır. Derhal bir doktora başvurulmalıdır.
  • Tıkanma: Rahatsızlıkta hasta kişi midede birikip ileri doğru gidemeyen materyali kusar ve yine hastada sürekli bol kusma görülmektedir. Hastanın bu durumda acilen cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi gerekmektedir.
  • Mide Delinmesi (Perforasyon): Ülser hastalığının günden güne artması ile tüm mideyi geçmesi durumunda oluşan delinmedir. Tedavisi genellikle ameliyattır. Mide delinmesi görülen hasta ağrıdan kendini gelemez ve karnı sertleşir.

 

Ülser Tanısı Nasıl Koyulur ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Doktor tarafından asit bloke eden ilaçların hastaya verilmesi ile kullanımdan iki hafta gibi bir süreçte hastada iyileşme meydana gelirse hastanın ülser olduğu anlaşılmaktadır. Eğer tanının tam olarak konulması gerekiyorsa üst sindirim sisteminde radyolojik araştırma veya endoskopi gerekir. Hasta sigara kullanıyorsa sigarayı bırakmalıdır. Sigaranın iyileşme sürecinde olumlu etki yarattığı söylenemez. Hastalığı ilerlettiği de düşünülebilir. Aynı zamanda aspirin ve alkol kullanımının da sakıncalı olduğu unutulmamalıdır. Tedavi için genellikle ilaç tedavisi tercih edilir. Eğer vücutta; kanama, tıkanma, delinme gibi sorunlar mevcut ise acil olarak cerrahi tedavi yöntemlerine başlanması gerekmektedir.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir