Uyku Apnesi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

Kasım 15, 2017

Uyku Apnesi Nedir?

Uyku Apnesi uykuda solunumun veya nefesin durması olarak ifade edilebilir. Horlamaya bağlı olarak ortaya çıkan en önemli hastalıklardandır. Bilimsel olarak dil kökü veya fazla büyümüş bademciklerin nefes yolunu tıkaması sonucunda en az 10 saniye nefes alamamak uyku apnesine neden olur. Horlayan kişi çok sesli bir homurdanma ile yeniden nefes almaya ve horlamaya devam eder. Hastalık için gerekli önlemler alınmazsa dikkatsizliğe yol açar ve kaza riskini 8 kat artırdığı için pek çok iş ve trafik kazasına neden olur.

uykuapnesi

Uyku Apnesi Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en önemli belirtisi uykuda solunumun durmasıdır.  Boğazda bulunan kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesidir. Uyku esnasından diğer belirtileri sıralayacak olursak; ağız kuruluğu, horlama, terleme, uykuda huzursuzluk, reflü, sık sık idrara çıkma olarak belirtilebilir. Gündüz gözlenen belirtileri arasında ise; baş ağrısı, unutkanlık, depresyon, sabah uyanamama, yorgunluk hali olarak sıralanabilir. Sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda da görülme belirtisi mevcuttur. Uyku apnesi olan hastaların yaklaşık %50’sinde hipertansiyon da görülmektedir.

Hastalığın tespitinde uyku apnesi testi yapılmaktadır. Bu testin adı “Polisomnografi” testidir. Bu testi yaptırabilmek için  hastaların bir gece uyku odasında kalmaları gerekmektedir.

Hastalık Nasıl Önlenir?

Uyku apnesi hastalığı için alınacak en önemli önlem kişinin obezite riskine yakalanmamasıdır. Kilo vererek hastalık riskinin azaltılması sağlanır. Ayrıca, alkol ve sigarayı bırakmak, uyku ilaçları kullanmamak ve sırt üstü yatmamak da hastalık riskini azaltır.

Hastalığın Tedavisi Nelerdir?

Hastalığın tedavisindeki ilk aşama obeziteye sebep olacak ortamın yaratılmamasıdır. Solunum yollarında ciddi bir rahatsızlık varsa kulak burun boğaz bölümünden gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Eğer ileri derece uyku apnesi mevcutsa tedavi yönteminde pozitif hava basıncı tedavisi uygulanır. Ayrıca hastaya hangi cihazın uygun olduğunu tespit etmek için gecenin uyku laboratuvarında geçirilmesi gerekir.  Tedavi sırasında ilaç kullanılmaz ve cerrahi işlem yapılmaz. Tedavi sonrasında düzelmenin etkileri görülür ve horlamalar kesilir, uykuluk hali düzelir.

Cerrahi tedavi bir grup hastada tavsiye edilebilmektedir.  Özellikle yüz-çene bozukluğu ve anormal boğaz yapısı olan hastalarda cerrahi tedavi tercih edilebilir.  Tedavi sonucunda ilk olarak gece uykuları düzelir. Gün içi uyku hali, dikkat bozukluğu, unutkanlıklar, gece terlemesi ve tuvalete kalkması ortadan kalkar.

Eğer yukarıda yer alan uyku apnesi hastalığını belirtilerinden birkaç tanesi sizde varsa uzman bir hekime başvurmanızı öneririz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir