Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) Nasıl Yapılacak?

Aralık 18, 2017

Yüksek Öğretim Kurumları ( YKS ) Nedir, Nasıl Yapılır?

Üniversite giriş sınavında YGS-LYS sistemi geçmişe karışıyor. YÖK başkanı Yekta Saraç basın toplantısı ile yeni sistemi açıklaması ile sistem yürürlüğe girdi. Üniversiteye girişte yeni sınav sisteminin adı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak belirlendi. Peki öğrenci, veli, öğretmenlerin merakla beklediği sistem nasıl, kaç sorudan oluşacak, içerikte neler olacak, ders dağılımları nasıl olacak?

ykss

2018-2019 eğitim öğretim yılında değişen yeni sınav sisteminin yeni adı Yüksek Öğretim Kurumları (YKS) sınavı olarak belirlendi.  Öğrenciler sınava iki ayrı oturumda katılacaklar. Yen sınav sistemine göre esas alınan ilk kural temel yeterlilik  olarak karar verildi.

Birinci Oturum Nasıl Yapılacak?

Öğrencilerin gireceği sınav Haziran ayında yapılacak. Sınav haftasonunda iki oturumda gerçekleştirilecek. Soru sayısı 80 olacak. Türkçe ve matematik temek yeterlilik ölçmeyi esas alınan sınav sabah oturumunda yapılacak. Soru dağılımı eşit olarak şekilde 40 türkçe, 40 matematik olarak belirlendi.  Temel yeterlilik testi puanın en az 150 olması gereklidir. Puanı 180 ve üstü olan lisans bölümlerine yerleşebilecek. 200 ve üstü puan alan öğrenciler ise isterlerse bir sonraki yıl da geçerli olacak. Tüm öğrencilerin hepsi ilk oturuma girmesi zorunludur.

İkinci Oturum Nasıl Yapılacak?

Öğleden sonra gerçekleşecek ikinci oturumda lise müfredatına dair bilgiler esas alınacak.  4 ayrı test bulunacak ve sorular müfredata dayalı olacaktır. Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleşecek olan sınav 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Fen ve 40 sosyal derslerinin soruları olacak. Öğleden sonraki oturumun süresi geçen yıla göre belirlenecektir.

İki oturumda da gerçekleşecek sürelerin belirlenmesi geçmiş yıllardaki uygulanan sınav uygulamaları ve öğrencilerimizin sınav stresi yaşamamaları unsurları dikkat edilerek belirlenecek. Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi baraj puanı aynı geçen sene ile aynı tutulmuştur. Sınav puanı türleri 18’den 5’e indirilmiştir. Sınavlar önceli uygulamada 6 oturumdan 2 oturuma indirilmiştir.

YKS ‘nin YKS ‘den Farkı Ne?

YGS sınavı ile LYS sınavı arasında 3 aylık bir zaman vardı. Mart ayında YGS sınavına giren aday Haziran ayında 5 ayrı oturumda yapılan LYS sınavına giriyorlardı. YKS en büyük farklılığını da burada ortaya koyuyor. Bu sene uygulanacak YKS ise iki oturumda haziran ayında sabah ve öğleden sonra olmak üzere gerçekleşecektir. Sadece yabancı dil sınavına girecek olan öğrenciler Pazar günü yapılacak.  YGS’de 6 puan türü var iken (YGS1, YGS2, YGS3, YGS4, YGS5, YGS6) yeni sınavda ise bir puan hesaplanacak. (TYT puan)

Yeni Sistem İle İlgili Sıkça sorulan Sorular

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi almayan veya farklı bir müfredatla ders işlemiş öğrenciler ilk oturumda gerçekleşecek olan TYT sınavında ilave Felsefe ve ikinci oturumda ise ilave Felsefe grubu sorularını cevaplayacak.  Puan aralığı 100-500 puan olarak belirlenecek. Öğrenciler bu puanlarına Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) geçen sene olduğu gibi şekli ile hesaplanacak ve sınav puanına eklenecek.

YKS de puan türlerini YÖK sayfasında açıkladı.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir